جستجوگر پیشرفته


آخرین ارسال های انجمنموضوع : بخش پزشکی , سلامتی ,

تغذیه و نمو دندان‌ها
تغذیه،تغذیه و نمو دندان‌ها،رژیم غذایی نقش مهمی در ساختار دندان‌ها، انسجام لثه‌ها، استحکام استخوان و پیشگیری و کنترل بیماری‌های حفره  دهان بازی می‌کند. نوع، شکل و تناوب مصرف غذا و مایعات اثر مستقیمی روی PH و فعالیت میکروب‌های دهان دارد که می‌تواند پوسیدگی دندان‌ها را تسریع و یا کند نماید.

رژیم غذایی بر سلامتی حفره دهان موثر است، گرچه برعکس آن نیز صادق است که وضعیت دهانی می‌تواند در توانایی فرد در مصرف غذای کافی و دستیابی به تعادل تغذیه‌ای موثر باشد.

تغذیه و نمو دندان‌ها

نمو دندان‌های اولیه در 2 تا 3 ماهگی بارداری آغاز می‌شود. رسوب مواد معدنی تقریباً در ماه چهارم بارداری آغاز شده و تا سال‌های نوجوانی ادامه می‌یابد. بنابراین تغذیه مادر در تشکیل دندان‌هایی با ساختمان معدنی مناسب نقش دارد. در بخشی از دندان به نام دنتین، پروتئین کلاژن وجود دارد که برای ساخته شدن به ویتامین C نیاز دارد.  ویتامین D برای فرایند رسوب کلسیم و فسفر در کریستال‌های هیدروکسی آپاتیت، فرم طبیعی از کلسیم و فسفر که دنتین و مینا را تشکیل می‌دهد، ضروری است. فلوراید به هیدروکسی آپاتیت اضافه شده و مقاومت منحصربه‌فردی در برابر پوسیدگی دندان‌ها در دوره  قبل از تولد و پس از آن فراهم می‌آورد. رژیم غذایی در تمامی مراحل نمو، جوانه زدن و نگهداری دندان‌ها حائز اهمیت است. اثر موضعی رژیم، به‌ویژه مصرف مکرر کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر بر تولید اسیدهای ارگانیک توسط باکتری‌های دهان و میزان فساد دندانی اثر می‌گذارد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی محسوب می‌شود که محصولات اسیدهای ارگانیک منجر به برداشت  تدریجی مواد از مینای دندان و سپس تخریب سریع پروتئین‌های ساختمان دندان می‌شود. پوسیدگی‌ها ممکن است در سطح هر دندانی اتفاق بیفتند. فاکتورهای متعددی سبب پوسیدگی‌های دندان می‌شوند که عبارت‌اند از:

* دندان آسیب‌پذیر

گسترش پوسیدگی دندان‌ها نیازمند وجود دندانی می‌باشد که، در برابر حمله آسیب‌پذیر است. ترکیب مینا و دنتین، مکان قرارگیری دندان‌ها، کیفیت و کمیت بزاق، گسترش سوراخ شدگی و شیار در تاج دندان‌ها برخی از فاکتورهایی هستند که آسیب‌پذیری یک دندان را مشخص می‌کنند. بزاق قلیایی یک اثر محفاظتی داشته، درحالی‌که بزاق اسیدی آسیب‌پذیری در برابر پوسیدگی را افزایش می‌دهد.

* میکروب‌ها

باکتری‌ها یک جزء ضروری در فرایند پوسیدگی محسوب می‌شوند. استرپتوکوکوس موتانس بیشترین شیوع را دارد. این میکروب کربوهیدرات‌ها را در دهان تجزیه کرده و تولید محصول اسیدی می‌کند که منجر به پوسیدگی می‌شود. تفاوت‌های ژنتیکی، نوع و میزان باکتری‌های دهان ممکن است در برخی افراد سبب افزایش خطر پوسیدگی شوند، اما بهداشت دهان در خطر بیماری‌های عفونی دهان مستقیماً نقش دارد.

* کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر

کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر مواد مطلوبی برای باکتری‌ها محسوب می‌شوند. باکتری‌ها همیشه حضور دارند و وقتی در معرض کربوهیدرات قابل تخمیر قرار می‌گیرند شروع به کاهش PH دهان می‌کنند. پوسیدگی‌زایی به خواص افزایش‌دهنده  پوسیدگی یک رژیم یا غذا اشاره دارد. پوسیدگی‌زایی یک غذا بسته به شکل غذا، محتوی مواد مغذی آن، وقتی همراه سایر غذاها و مایعات خورده شود، مدت‌زمان تماس با دندان، و تناوب خوردن آن، متفاوت است. کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر در 3 گروه از 5 گروه غذایی بشقاب من (الگوی جدید تغذیه صحیح) یافت می‌شوند: 1) حبوبات، 2) میوه‌ها، 3) لبنیات.
اگرچه برخی سبزیجات ممکن است حاوی کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر باشند، راجع به پوسیدگی‌زایی آن‌ها اطلاعات کمی گزارش شده است.

از جمله حبوبات و مواد نشاسته‌ای که به دلیل محتوای طبیعی کربوهیدراتی قابل تخمیرشان پوسیدگی‌زا محسوب می‌شوند می‌توان به کراکرها، چیپس، چوب‌شور و نان‌ها اشاره کرد.

آجیل‌ها و مغزها که مقادیر قابل‌توجهی کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر ندارند و غنی از چربی و فیبر رژیمی هستند و غذاهای پروتئینی مانند غذاهای دریایی، گوشت‌ها، تخم‌مرغ و ماکیان، همراه با سایر چربی‌ها مانند روغن‌ها، مارگارین، کره نیز تأثیری بر پوسیدگی ندارند

تمامی میوه‌ها (تازه، خشک شده و کنسرو شده) و آب‌میوه‌ها ممکن است پوسیدگی‌زا باشند. میوه‌هایی که  آب بیشتری دارند مانند هندوانه، نسبت به سایر میوه‌هایی مانند موز و میوه‌های خشک کمتر پوسیدگی‌زا هستند. آب‌میوه‌ها، چای‌های یخی و سایر نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مانند دسرها، کلوچه‌ها، آب‌نبات‌ها و کیک‌ها ممکن است پوسیدگی‌زا باشند.

محصولات لبنی شیرین شده با فروکتوز و یا ساکاروز نیز به دلیل شکر افزوده‌شده، می‌توانند پوسیدگی‌زا باشند. به‌هرحال، محصولات لبنی غنی از کلسیم بوده و ماهیت قلیایی آن‌ها می‌تواند تأثیر مثبت داشته و اثر پوسیدگی‌زایی غذاها را کاهش دهد. ارتباط سببی بین ساکاروز و پوسیدگی دندان‌ها اثبات شده است. تمامی اشکال شکر رژیمی، نظیر عسل، شیره، شکر قهوه‌ای و شربت ذرت بالقوه پوسیدگی‌زا هستند.

ارتباط پوسیدگی با مصرف مواد غذایی

در این رابطه می‌توان غذاها را به سه دسته پوسیدگی‌زا، غذاهایی که ارتباطی با پوسیدگی ندارند و مواد مقابله‌کننده با پوسیدگی تقسیم‌بندی نمود.

غذاهای پوسیدگی‌زا آن‌هایی هستند که حاوی کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر بوده و زمانی که در تماس با میکروب‌های دهان قرار می‌گیرند، می‌توانند سبب کاهش PH بزاق شده و فرایند پوسیدگی را تحریک کنند.

غذاهای دسته دوم در پوسیدگی نقش ندارند، توسط میکروب‌ها تخمیر نشده و سبب کاهش PH بزاق نمی‌شوند. نمونه‌هایی از غذاهای این گروه شامل غذاهای پروتئینی مانند تخم‌مرغ، ماهی، گوشت، و ماکیان، بیشتر سبزیجات، چربی‌ها و آدامس‌های بدون شکر هستند. آدامس‌های بدون شکر به دلیل توانایی در افزایش ترشح بزاق و نیز به دلیل عدم افزودن شیرین‌کننده‌های کربوهیدراتی به آن‌ها می‌توانند به کاهش پوسیدگی کمک می‌کند.

غذاهای ضدپوسیدگی غذاهایی هستند که وقتی قبل از یک غذای اسیدزا مصرف شوند، از پلاک حاصل از غذاهای اسیدزا جلوگیری می‌کند. از جمله آن‌ها پنیر است که به دلیل وجود کازئین، کلسیم و فسفات دارای این خاصیت است. قندهایی مانند زایلیتول ضدپوسیدگی‌زایی قابل‌توجه هستند زیرا باکتری‌ها نمی‌توانند آن را مانند گلوکز، ساکاروز و فروکتوز تخمیر کنند.

عوامل موثر بر پوسیدگی‌زایی غذاها

* شکل و غلظت مواد غذایی

شکل و غلظت غذا اثر قابل‌توجهی بر توان پوسیدگی‌زایی غذاها دارد مثلاً مایعات سریعاً از دهان پاک شده و توانایی کمی جهت نگهداری در دهان دارند. غذاهای جامد مانند کراکرها، چیپس، چوب‌شور و کلوچه‌ها می‌توانند به دندان‌ها چسبیده و مدت زیادی در دهان بمانند. غلظت نیز بر ماندگاری غذا در دهان تأثیر می‌گذارد. مواد غذایی مانند عسل و شیره‌ها اگرچه حاوی محتوای شکر بالا هستند، تولید بزاق را تحریک و پتانسیل ماندگاری کمتری از غذاهای چسبنده و جامد مانند چوب‌شور، نان‌شیرینی یا موز دارند. غذاهای پرفیبر با کربوهیدرات‌های بدون قابلیت تخمیر یا کمتر تخمیرپذیر، مانند ذرت بوداده و سبزیجات خام تأثیری بر پوسیدگی ندارند.

* تماس

نشاسته‌های پیچیده‌تر در دهان بیشتر باقی مانده در نتیجه پوسیدگی‌زایی بیشتری دارند. وقتی ذرات غذا میان دندان‌ها قرار می‌گیرند، نشاسته به قندهای ساده تجزیه می‌شود. این فرایند باعث می‌شود نشاسته‌ها به سرعت تخمیر شوند. آب‌نبات‌های حاوی شکر به سرعت سبب افزایش میزان قند در دسترس باکتری‌ها جهت تجزیه در حفره دهان می‌شوند. خوردن آب‌نبات‌های سفت مانند آب‌نبات‌چوبی یا خوش‌بوکننده‌های تنفس شیرین شده، باعث طولانی شدن زمان تماس قند در دهان می‌شوند. دسرها و خوراک‌های حاوی کربوهیدرات‌های ساده (مانند چیپس سیب‌زمینی، چوب‌شور، کلوچه، کیک و شیرینی‌ها) سبب افزایش تدریجی و مدت‌زمان طولانی‌تر غلظت قند در دهان می‌شوند زیرا این غذاها اغلب روی سطح دندان چسبیده و نسبت به آب‌نبات‌ها برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند.

* ترکیب مواد مغذی

ترکیب مواد مغذی در فرایند پوسیدگی نقش دارند. محصولات لبنی به دلیل داشتن کلسیم و فسفر، خواص پوسیدگی‌زایی کمی دارند. شواهد مطرح می‌کنند که پنیر و شیر، زمانی که با غذاهای پوسیدگی‌زا مصرف شوند، به بالا بردن PH اسیدی ناشی از غذاهای پوسیدگی‌زا کمک می‌کنند. به دلیل خواص ضدپوسیدگی‌زایی پنیر، مصرف پنیر با کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر مانند دسر در پایان یک وعده غذایی، می‌تواند پوسیدگی‌زایی غذا یا دسر را کاهش دهد. آجیل‌ها و مغزها که مقادیر قابل‌توجهی کربوهیدرات‌های تخمیرپذیر ندارند و غنی از چربی و فیبر رژیمی هستند و غذاهای پروتئینی مانند غذاهای دریایی، گوشت‌ها، تخم‌مرغ و ماکیان، همراه با سایر چربی‌ها مانند روغن‌ها، مارگارین، کره نیز تأثیری بر پوسیدگی ندارند.

* تناوب خوردن

تناوب مصرف غذا یا نوشیدنی‌های پوسیدگی‌زا، تعداد دفعات تولید اسید را مشخص می‌کند. هر زمان که کربوهیدرات تخمیرپذیر مصرف می‌شود، کاهش PH در عرض 5 تا 15 دقیقه شروع شده، سبب افزایش فعالیت پوسیدگی می‌شود.
وعده‌های کوچک و مکرر و اسنک‌ها؛ اغلب محتوی کربوهیدرات‌های قابل تخمیر بالایی بوده و سبب پوسیدگی می‌شود. خوردن چندین کلوچه در یک وعده و در پی آن مسواک زدن دندان‌ها یا شستن دهان با آب، در مقایسه با یک کلوچه چندین بار طی یک روز کمتر پوسیدگی‌زا است.

منبع :
زندگی آنلاین


امتیاز :

برچسب ها : دندان , سلامت دندان , پوسیدگی دندان , ساختار دندان‌ها , تقویت دندان , سلامتی , پزشکی , سایت تفریحی سه سوت ,
تغذیه و نمو دندان‌ها نوشته شده در یکشنبه 25 مرداد 1394 ساعت 20:29

ارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب تصادفی
ترفند داعش برای جذب پزشکان غربی! (عکس)
فال روز یکشنبه 4 بهمن 94
فال روزانه چهارشنبه 13 آبان 1394
طبخ مرغ به روش کره ای ها
کلاهبرداری اینترنتی ۳ دختر روس از داعش
عکس تماشاگران دختر خوشگل ایرانی
چگونه با آرایش چشم هایی درشت بسازیم…
چرا تحریک نمیشم
دانلود آهنگ جدید میثم ابراهیمی به نام یه ثانیه
پیش بینی آینده پرداخت نقدی یارانه ها
استاتوس های زیبا و مرامی درباره رفاقت
برادر گلشیفته فراهانی با آزاده نامداری همبازی شد / عکس
دانلود آهنگ جدید ارسام به نام هر سال محرم
دانلود آهنگ جدید سهراب و امیرعلی به نام چه میشه کرد
رایگان شدن هزینه های درمانی بیماران خاص
دانلود آهنگ حامد دانلود آهنگ حامد محضرنیا به نام بابای بچه های کوفه حامد محضرنیا به نام بابای بچه های کوفه
شکم این زن هنگام زایمان در اتاق عمل آتش گرفت
سالار عقیلی و گروه دستان آلبوم میخانه خاموش
طرز تهیه سالاد کدو
دانلود آلبوم جدید شایع به نام دو به شک
اعتراف تکان دهنده یک پزشک درباره فروش نوزاد
عزت اللهي در انتظار قرارداد 4 ساله با اتلتيکو
طنز؛ تعجیل کن حسن، که دگر دیر می شود
امی ویلرتون در divergent dvd launch photocal در لندن
دانلود پایان نامه ی مدیریت جهانگردی
کشورهایی که داعش را مسلح میکنند!
دانلود آهنگ جدید ‫‏نادر روشنی و محسن یوسفی به نام یکی همیشه هست
نامه محرمانه براي محروميت 13 بازيکن ليگ
دانلود آهنگ جدید معین طیبی به نام فقط بیا تو
دانلود آهنگ جدید پویا گل آقاپور به نام آرومام
رابطه غیر اخلاقی شرط قبولی در آزمون رانندگی +عکس
عکس تبریک روز مهندس
دانلود موزیک ویدئو جدید بهنام صفوی به نام دانه های مرواردید (طاقت ندارم)
دانلود آهنگ جدید سعید پور سعید به نام گل یاس (ریمیکس)
روش های ساده برای بهتر شدن روابط زناشویی
چیزهایی که زنان نباید از شریک زندگی شان انتظار داشته باشند
دانلود آهنگ جدید پویا سالکی به نام دارم میرم
فال روزانه شنبه 12 مهر 1393
دانلود آپدیت آنلاین یوزر پسورد جدید نود 32 سیزدهم مهر
آخرین مطالب
لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به sesooot می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .