close
تبلیغات در اینترنت
سایت تفریحی سه سوت

جستجوگر پیشرفته


آخرین ارسال های انجمنموضوع : اخبار روز ایران و جهان , سیاسی ,

پاسخ صادق زیباکلام به نامه علی مطهری
این هم حکایتی است که بدلیل عقب ماندگی علوم انسانی در ایران ایده ایی که نزدیک به یک قرن پیش در غرب منسوخ و کنار گذارده شده امروز تحت عنوان "مهندسی فرهنگی" همچون معجونی شفاء بخش و معجزه‌گر در روح و جسم برنامه ریزان و مسئولین شورایعالی انقلاب فرهنگی مان برای خودش جای بازکرده.

صادق زیباکلام امروز در دومین نامه خود به علی مطهری نماینده مردم تهران، به پاسخ مطهری به نامه اولش واکنش نشان داد.

زیباکلام چندی پیش در نامه ای به علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به وضعیت بودجه فرهنگی و نظارت بر آن انتقاداتی صورت داد. پس از آن علی مطهری به ادعاهای زیباکلام در ان نامه پاسخ داد. اکنون صادق زیباکلام در نامه دوم خود به پاسخ مطهری واکنش نشان داده است.

متن جوابیه زیباکلام به این شرح است:
بسمه تعالی
جناب آقای دکترعلی مطهری
نماینده مجلس شورای اسلامی کثرالله امثالهم

با سلام و تحیات و تشکراز پاسخ به مرقومه اینجانب در خصوص ۳۶ نهاد فرهنگی کشور و اختصاص بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان بودجه سالیانه برای آنان و در مقابل ۱۷۴ میلیارد برای محیط زیست کشور، چند نکته را لازم دیدم به محضرتان عرض نمایم.

۱- نخستین نکته باز می گردد به "پیام" اصلی آن نامه که به محضرتان ایفاد داشته بودم، اینکه آیا جنابعالی بعنوان یکی از اعضاء کمسیون فرهنگی مجلس اختصاص بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان را برای امورفرهنگی درحالیکه بودجه محیط زیست کشور ۱۷۴ میلیارد تومان است را درست می دانید؟ آیا این میزان هزینه برای امور فرهنگی تناسبی با شاخص های بنیادی توسعه همچون سرانه آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، حمل ونقل عمومی و ...دارد؟ آیا این حجم هزینه های هنکفت برای ارتقاء "سطح فرهنگ" جامعه است یا در حقیقت "تبلیغات فرهنگی" که بعضا هم با "تبلیغات سیاسی" درهم می آمیزد چقدر ضرورت دارند؟

۲- نکته مهم دیگری که می خواستم نظرتان را نسبت به آن جلب کنم میزان تاثیر گذاری واقعی این هزینه های فرهنگی می باشد. فرض بگیریم که نصف بعلاوه یک مردم ایران خود خواسته باشند که ۶۰۰۰ میلیارد تومان از مالیاتی که می پردازند صرف امور فرهنگی شود و صرفا ۱۷۴ میلیارد تومان صرف محیط زیست کشورشان. آیا در عمل آن ۳۶ نهاد فرهنگی توانسته اند در جهت تحقق انتظارات مردم گام بردارند؟ آیا اساسا این ۳۶ نهاد متولی فرهنگ جامعه در قبال بودجه هایی که دریافت می کنند خود را موظف به پاسخگویی می دانند؟

۳- می فرمایید که این نهادها و سازمان ها بیشتر جنبه سیاستگذاری، تعیین خط مشی ها و چارچوبها را دارند در حالیکه وزارت ارشاد نقش تصمیم گیری و اجرایی برعهده اش می باشد. بنابراین معتقدید که هم مسئولیت ارشاد خیلی بیشتر است و هم به تبع آن می بایستی پاسخگو هم باشد.

سخن جنابعالی از منظر تئوری درست است اما در عمل اینگونه نیست و بسیاری از آن ۳۶ ارگان فرهنگی در گیر امور اجرایی هستند. بعنوان مثال، شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری و تعیین کننده خط مشی های کلان فرهنگی کشور که علی القاعده حسب آنچه که جنابعالی می فرمایید می بایستی درگیر سیاستگذاری باشد در عمل همچون یک سازمان اجرایی صرف وارد جزیی ترین تصمیم گیری ها شده است.

از تعیین برنامه های آموزش ابتدایی برای دبستان ها گرفته تا عزل و نصب روسای دانشگاهها تا تدوین سرفصلهای دروس دانشگاهی، تا طرح لباس و حجاب برای خانمها تا طراحی بازی های اسلامی کامپیوتری برای کودکان، افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه، مرخصی دو هفته ای برای پدرانی که اولاد دار می شوند، کاهش مدت خدمت سربازی برای سربازان متاهل، رایگان کردن زایمان های طبیعی و محدود کردن سزارین به موارد ضروری، تعین جایزه سکه طلا برای خانواده هایی که از چند اولاد بیشتر فرزند پیدا می کنند و موارد عدیده دیگری از این دست تصمیمات و سیاست های اجرایی.

جدای از اینکه آیا این امور "راهبردی" و "سیاستگذاری" هستند یا اجرایی و عملیاتی، موضوع مهم دیگری که چه در خصوص شورایعالی انقلاب فرهنگی و چه در خصوص بسیاری از نهاد های فرهنگی دیگر مطرح می شود مسئله "پاسخگو بودن" آنهاست. بنظر جنابعالی شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان نهادی که از صدر تا ذیل امور فرهنگی کشور را در انحصار خودش درآورده آیا نمی بایستی در قبال تصمیمات و سیاستهای خرد و کلانی که باجرا در می آورد موظف به یک حداقلی از پاسخگویی باشد و آیا این فقط وزارت ارشاد هست که می بایستی در قبال تصمیماتش پاسخگو باشد؟

۴- جناب آقای دکتر مطهری، سالهاست که بالاترین نهاد فرهنگی کشور بدنبال سرابی بنام "مهندسی فرهنگی" می باشد. اصل این ایده اندیشه ای بود که در اواخر قرن نوزدهم تحت عنوان "مهندسی اجتماعی" توسط برخی از متفکرین علوم انسانی مطرح گردید. اما آنقدرها طول نکشید که مشخص شد که ایده "مهندسی اجتماعی " یک سراب و یک رویا بیش نیست و در همان دهه های نخستین قرن بیستم کنار گذارده شد.

این هم حکایتی است که بدلیل عقب ماندگی علوم انسانی در ایران ایده ایی که نزدیک به یک قرن پیش در غرب منسوخ و کنار گذارده شده امروز تحت عنوان "مهندسی فرهنگی" همچون معجونی شفاء بخش و معجزه‌گر در روح و جسم برنامه ریزان و مسئولین شورایعالی انقلاب فرهنگی مان برای خودش جای بازکرده و در تلاش اند تا به کمک اکسیر حیات بخش "مهندسی فرهنگی" کاری کنند تا همه این ۷۸ میلیون جمعیت فقط یک فکر و یک نگاه داشته باشند آنهم فکر و نگاهی است که شورایعالی انقلاب فرهنگی برایشان طراحی کرده است. نمی دانم چند سال بایستی طول بکشد تا متولیان شورایعالی انقلاب فرهنگی متوجه شوند که فرهنگ را نه می شود "ساخت" و نه بطریق اولی آنرا "مهندسی" کرد. فرهنگ ماشین نیست.

۵- یکی دیگر از معضلات فرهنگی کشور سپردن امور فرهنگی به افرادی است که بیش از آنکه فرهنگی باشند سیاسی هستند. بیش از آنکه دل در گرو فرهنگ داشته باشند، اسیر سیاست و دل در گرو قدرت سیاسی دارند. در جامعه ی امروزی ما فرهنگ شده بدبختانه ابزار و وسیله ایی برای خیلی ها که خود را بقدرت نزدیک نمایند.

صرف هزینه های هنگفت و بی حاصل برای امور فرهنگی تنها موضوعی نبود که می خواستم توجه تان را به عنوان یکی از اعضاء کمسیون فرهنگی مجلس به آن جلب کنم. اصرار بر روی ناکجا آبادهایی تحت عناوینی همچون "مهندسی فرهنگی"، "علوم انسانی اسلامی"، "بومی سازی علمی"، "الگوهای قد و نیم قد توسعه ایرانی اسلامی"، " فرهنگ را در خدمت سیاست و قدرت در آوردن" و سپردن امور فرهنگی کشور به افرادی که بیشتر کنشگر سیاسی‌اند و دل در گرو سیاست و قدرت دارند تا هنر، سینما، ادبیات و فرهنگ مصیبت های دیگری هستند که توجه به آنها بمراتب از موضوع هزینه های بی حاصل فرهنگی مهم ترمی باشند.

( با اداء احترام مجدد به روح پرفتوح پدر متدین و آزادیخواه تان)
ایام بکام باد
صادق زیباکلام
هیجدهم خردادماه یکهزاروسیصدونودوچهار

 

 


اخبار سیاسی - عصرایرانامتیاز :

برچسب ها : پاسخ صادق زیباکلام به نامه علی مطهری , نامه علی مطهری , پاسخ صادق زیباکلام , صادق زیباکلام , علی مطهری , کمیسیون فرهنگی مجلس , جوابیه زیباکلام , انتظارات مردم , سیاستگذاری , تعیین خط مشی ها , وزارت ارشاد , شورایعالی انقلاب فرهنگی , اخبار روز ایران و جهان , اخبار روز سیاسی , اخبار روز ایران , سایت تفریحی سه سوت ,
پاسخ صادق زیباکلام به نامه علی مطهری نوشته شده در سه شنبه 19 خرداد 1394 ساعت 0:5
توسط : mahdi

ارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب تصادفی
فال روزانه دوشنبه 17 فروردین 1394
تجاوز به زنی مقابل دیدگان همسرش!
فال روزانه چهارشنبه 29 بهمن 1393
بعد از ورزش این مواد غذایی را نخورید
دانلود دمو آلبوم جدید محمد رضا شجریان به نام مستور و مست
فال روزانه سه شنبه 6 آبان 1393
دانلود آهنگ جدید احمد سلو و حمید ناظریان به نام دوست دارم
خوراکی های مناسب برای کاهش استرس
فواید جادویی لبخند زدن
دانلود آهنگ جدید مرتضی پاشایی به نام آه ای خدا
آموزش گام به گام کاهش وزن و رفع چاقی
بکتاش آهنگ تپش قلبم
دانلود جزوه کامل ریاضی عمومی دو بصورت پاورپوینت
رژیم صهیونیستی در حال ساخت گنبد آهنین زیرزمینی است! (عکس)
سحر قریشی مدل صورت شد!
مهناز افشار برای اولین بار از پدرشوهرش گفت!
تازه ترین عکس های سحر دولتشاهی
دانلود آهنگ جدید شهرام شکوهی به نام داغ اون روز
دانلود سریال You’re the Worst
نمازي: کلينزمن مي‌گويد بايد حمله کنيد نه دفاع
دانلود موزیک ویدئو جدید سعید مدرس به نام من بی دلیل خوشحالم
دانلود فیلم Nymph 2014
کامنت اوباما برای عکس پدر و پسری از تبریز +تصاویر
مزرعه‌هایی شناور در اقیانوس راهکار مبارزه با گرسنگی جهانی + تصاویر
فال روزانه شنبه 30 آبان 1394
تجاوز جنسی 4 نفره به مدیر عامل و منشی شرکت
دانلود نرم افزار لانچر حرفه ای اندروید
دیوان عدالت اداری ممنوعیت تنبیه بدنی در مدارس را تایید کرد
خواص فوق العاده نعنا در طب سنتی
دانلود فیلم خط ویژه با لینک مستقیم
دانلود پایان نامه ی مدیریت جهانگردی
لطیفه های خنده دار لاین و وایبر
طرز تهیه کباب لندنی
کابوس جدید داعشی ها کیست؟
5 مورد اطلاعات اسرارآمیز در مورد آب
عکس های جدیدجنیفر لوپز2015
جملات زیبا و عاشقانه
فال روزانه جمعه 1 خرداد 1394
نوشیدنی های محبوب و مفید در جهان
آخرین مطالب
لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به sesooot می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .