close
تبلیغات در اینترنت
مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X زناشویی X نمایش مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X افتتاح مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X افتتاح سایت مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X دانلود مستقیم با مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X فیلترشکن مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X افتتاح انجمن مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X افتتاح تالار گفتمان مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X افتتاح وبلاگ مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر X دانلود نرم افزار X دانلود بازی X دانلود فیلم X مطالب تفریحی X تصویر X ترول X کد و ابزار X فیلم و انیمیشن X فیلترشکن رایگان X پی اس دی قالب

جستجوگر پیشرفته


آخرین ارسال های انجمنموضوع : زناشویی ,

مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر

ملاک انتخاب همسر

مجله اینترنتی آموزنده : یافتن همسری مناسب و مطلوب، ه برای دختر خانم‌ها و هم برای آقا پسرها، نه تنها یک خواسته‌ی جدی و دغدغه‌ی ذهنی است، بلکه حتی به یک معضل جدی که اغلب لاینحل نیز به نظر می‌رسد مبدل شده است.

تاکنون توصیه‌های متفاوت و نکات مهمی در امر ازدواج مطرح شده است که اغلب آنها و به ویژه هر آن چه در اسلام بیان شده کاملاً صحیح، درست و موثر است. مثل این که حتماً با کفو «همتا» ازدواج کنید، مهریه‌ را سنگین نگیرید، پای بند چشم و هم چشمی نباشید و …، اما این مقوله به نکات دیگری که با توجه به «آفت شناسی ازدواج در عصر و جامعه‌ی ما» اشاره دارد.

در بیان این نکات توصیه‌ای، از اطاله‌ی کلام و توضیحات خودداری و پرهیز می‌کنم، چرا که به وضوح مشهود و مفهوم همگان است. پس اینک خوب دقت کنید:

۱- اولین نکته به دستورالعمل پیشگیری از ابتلاء به انواع صفات، اخلاق و رفتارهای موقعیت کش یا به تعبیر دیگر «خواستگار کش» در عصر و جامعه‌ی ما اختصاص دارد. در یک جمله «اگر نمی‌توانید از فیلم و سریال ایرانی الگو نگیرید، اصلاً به تماشای آنها ننشینید». چرا که آن چه به تصویر می‌کشند و القاء می‌کنند، فقط با اوهام ذهن، شرایط خانوادگی و اهداف خودشان منطبق است و هیچ تناسبی با فرهنگ و جامعه‌ی ما ندارد.

۲- سعی نکنید با انواع آرایش و پوشیدن لباس‌های نیمه، مانند مانتوهای نازک، تنگ و کوتاهی که همه‌ی هیکل شما را در یک نگاه قابل رۆیت (دید زدن) می‌کند، خود را زیبا و جذاب نشان دهید. چرا که ذات مردانه چنین است که اگر خودش مردی مومن، با وقار، با حیاء و با غیرت باشد، از شما و رفتارتان متنفر می‌شود و اگر خودش اهل … باشد نیز، در عین کام‌گیری رایگان و لذت سهل، شما را دختری «جلف»، «خلاف» و قابل دسترس می‌داند و نه قابل ازدواج.

۳- به هیچ وجه در میهمانی‌های مختلط، پارتی‌ها، تورهای متداول و …، به دنبال خواستگاری مطلوب که بتواند همسر ایده‌آل شما باشد نگردید. و با رفتارهایی چون: گرم گرفتن، خندیدن، خودمانی بودن، دست و روبوسی با نامحرم، خدایی نکرده رقصیدن و …، سعی نکنید خود را مهربان و خون‌گرم، اجتماعی، با نشاط، مدرن و … نشان دهید، چون پسرهایی که در این مراسم شرکت می‌کنند، به هیچ یک از دختران شرکت کننده، به چشم یک دختر خوب و همسر ایده‌آل نگاه نمی‌کنند، بلکه شما را طعمه‌ای راحت الوصول فرض می‌کنند که اطوارهایی را جهت انجام تشریفات و مقدمات صید شدن انجام می‌دهد.
امام صادق (علیه السلام) درباره اهمیت توجه به ملاک هاى انتخاب همسر فرمودند: « خوب دقت کن که خودت را در کجا مى نهى و چه کسى را در مالت شریک مى گردانى و بر دین و اسرارت آگاه مى سازى»

۴- بر عکس روش‌های متداول و آموزه‌های فیلم‌ها و سریال‌ها، به دنبال دوست پسر بازی و انتخاب همسر از این راه نروید. اولین حدس و داوری غالب پسرانی که با شما دوست می‌شوند راجع به شما این است که: «خدا می‌داند قبل از من با چند نفر دوست بوده است؟ پس، اساساً این کاره است و به غیر از این که دوست دختری باشد و زمینه را برای تفریحات و لذت‌های ما فراهم کند، به هیچ درد و مصرف دیگری نمی‌خورد.»

۵- خلاصه آن که سعی کنید یک دختر، منطبق با تمامی مشخصه‌ها و ویژگی‌های یک دختر واقعی باشید. نه مانند دخترهای سریالی با ویژگی‌های مصنوعی و القایی کارگردانان فمنیست و آن هم از نوع جهان‌سومی. نه هندی بازی در بیاورید و نه خود را منطبق با ارزش‌های امریکایی و اروپایی جلوه دهید. این مشخصه‌ها و ویژگی‌ها برای از بین بردن فرهنگ ازدواج، بدبخت و آواره کردن دخترها، ازدیاد فساد، فحشاء، گسترش طلاق زودرس و در راستای مردسالاری به سبک غربی است. صدایش را در نمی‌آورند و نامش را «فمینیسم» گذاشته‌اند.

اگر خودتان باشید، بسیار جذاب‌تر خواهید بود و امکان یافتن زوجی مناسب و مطلوب و به دست آوردن زندگی، سعادت و آرامشی واقعی و پابرجا برای شما بیشتر میسر خواهد بود. باور کنید راست می‌گم.

همسر خوب، خیر است

قرآن از همسر خوب و نیکو به خیر تعبیر کرده است. خیر به معنای چیزی است که گرایش و رغبت همگانی بدان وجود دارد، به این معنا که همسر خوب کسی است که از نظر همگان مورد تایید و توجه است و هر کسی آرزو دارد دارای چنین همسری باشد زیرا ملاک های انسانی را چنان فراهم آورده که هر کسی به طور طبیعی آن را می ستاید و می پسندد.

از نظر زیبایی، انسانی طبیعی و در حد اعتدال کامل است و نقص و عیبی در ظاهر وی نیست.

از نظر بینشی و نگرشی و اخلاق فردی و رفتار اجتماعی نیز در مسیر تکاملی انسان قرار دارد و اصول و مبانی فطری را در خود بروز و ظهور داده است.

نمونه های عینی آن را قرآن در آسیه (سلام الله علیها) و مریم دختر عمران (سلام الله علیها ) در میان زنان و حضرت ابراهیم (علیه السلام) و دیگر پیامبران (علیهم السلام) در میان مردان مطرح می کند. در این میان پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) الگوی برتر در میان مردان است و در حوزه همسری بهترین و کامل ترین ایشان به شمار می آید. در آیات و سوره های چندی به الگوی دیگری به عنوان خانواده برتر و نمونه اشاره شده است که از هر نظر در کمال بینشی و نگرشی و رفتاری هستند.

بنابراین انسان اگر بخواهد به کمال برسد و از مواهب دنیا برای دست یابی به تکامل و کمال و حتی آسایش و آرامش دنیوی بهره برد می بایست همسری را انتخاب کند که زمینه رشد و تکامل و آسایش او را فراهم آورد و آرامش را در خانه اش جای دهد. چنین همسری را می توان در میان زنان و مردان مومن یافت.

قرآن کریم و روایات معصومان (علیهم السلام) ملاک هاى مهمى را براى این مسئله بیان کرده است که در این نوشتار به چند نمونه مى پردازیم:

امام صادق (علیه السلام) درباره اهمیت توجه به ملاک هاى انتخاب همسر فرمودند:

«خوب دقت کن که خودت را در کجا مى نهى و چه کسى را در مالت شریک مى گردانى و بر دین و اسرارت آگاه مى سازى.» ( حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ح۱۴، ص۱۴)

و نیز فرمودند:

« زن به منزله گردنبندى است که به گردن مى افکنى، سپس مراقب باش که چه چیزى را به گردن مى افکنى.» ( همان، ص۱۷)
مراسم عروسی

امام صادق (علیه السلام) مى فرماید:

«اگر مرد با زنى براى جمال یا مال ازدواج کند به همین امر واگذار مى شود ولى اگر براى دیندار بودن او ازدواج کند خدا مال و جمال را نیز نصیبش مى گرداند.» (شیخ صدوق، محمد بن على بن الحسین ابن بابویه قمى، من لایحضره الفقیه، ترجمه على اکبر غفارى)

و نیز رسول خدا (صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم) مى فرماید:

«هر کس با زنى براى مالش ازدواج کند خدا او را به همین امر واگذار مى نماید و هر کس که براى جمالش ازدواج کند به چیزى مى رسد که از آن کراهت دارد و هر کسى که براى دیندارى ازدواج کند خداوند هر سه را برایش جمع مى کند.» ( وسائل الشیعه، ج۱۴)

عقل و هوش

بعد از دیندارى، عقل و زیرکى از مهم ترین معیار و ملاک یک همسر خوب محسوب مى شود.

اداره و تداوم و پیمودن راه راست و حل مشکلات زندگى کار آسانى نیست.

اگر دو همسر با هم تفاهم داشته باشند و موقعیت یکدیگر و شرایط و امکانات زندگى را خوب درک کنند، مى توانند زندگى را بر پایه صحیحى استوار سازند و به انجام وظیفه مشغول باشند و به کانون خانواده صفا و محبت و گرمى دهند و با عقل و درایت مشکلات را حل و فصل کنند.

همسر عاقل امکانات خانواده و شرایط و اوضاع زندگى را خوب درک مى کند، توقعات بیجا و بلندپروازى ندارد تا همسرش را در فشار قرار دهد.

به علاوه، عقل و هوش زن و شوهر در فرزندان نیز تأثیر دارد، فرزندان خانواده خوش فهم و باهوش، غالبا زیرک مى شوند، و برعکس حماقت و نادانى پدر و مادر نیز در فرزند تأثیر دارد، همسر باهوش و عاقل بهتر مى تواند نسبت به تعلیم و تربیت فرزندانش انجام وظیفه نماید.

امام على (علیه السلام) مى فرماید:

«با انسان احمق و نافهم ازدواج نکنید زیرا معاشرت با او بلایى است عظیم و فرزندانش نیز ضایع خواهند شد.» (کلینى، محمد بن یعقوب، اصول کافى، ج۱، ص۷۰)

عفت و پاکدامنی

از جمله ملاک هاى بسیار مهم و ضرورى در انتخاب همسر، عفت و پاکدامنى است.

اگر به قرآن کریم و روایات معصومان مراجعه کنیم به خوبى مى فهمیم که آنان به عفت و پاکدامنى تأکید فراوان مى کردند.

قرآن شریف در همین زمینه مى فرماید:

«مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمى کند، و زن زناکار را جز مرد زناکار یا مشرک، به ازدواج خود در نمى آورد، و این کار بر مومنان حرام شده است.» ( نور، آیه۸)

بنا بر روایت خداوند متعال مى فرماید:

«وقتى اراده کنم که خیر دنیا و آخرت را براى یک مسلمان جمع کنم قلبى خاشع و زبانى ذاکر و تنى صابر بر بلا به او عطا مى کنم و همسرى به او مى دهم که از نگاه کردن به وى شادمان شود، و آن زن در غیاب شوهر از نفس خودش و مال شوهرش نگهدارى کند.» (وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۵۱)

همچنین امام صادق (علیه السلام) مى فرماید:

«کفو بودن در این است که عفیف باشد و از امکانات اقتصادى نیز برخوردار باشد. »
«وقتى اراده کنم که خیر دنیا و آخرت را براى یک مسلمان جمع کنم قلبى خاشع و زبانى ذاکر و تنى صابر بر بلا به او عطا مى کند و همسرى به او مى دهم که از نگاه کردن به وى شادمان شود، و آن زن در غیاب شوهر از نفس خودش و مال شوهرش نگهدارى کند»

شرافت خانوادگى

پنجمین ملاک در انتخاب همسر اصالت و شرافت خانوادگى است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

در همین زمینه قرآن کریم مى فرماید:

«سرزمین پاکیزه (و شیرین) گیاهش به فرمان پروردگار مى روید، اما سرزمین هاى بد طینت (و شوره زار) جز گیاه ناچیز و بى ارزش از آن نمى روید.» ( اعراف، آیه۵۸)

همچنین رسول خدا (صلّی اللَّه علیه و آله) مى فرمایند:

«اى مردم از گیاهانى که بر مزبله ها مى روید اجتناب نمایید، گفته شد: یا رسول اللّه مقصود شما از گیاه و سبزى که بر مزبله مى روید چیست؟ زن زیبایى که در خانواده پست و فرومایه پرورش مى یابد.»

پیامبر اسلام فرمودند:

«بنگر که فرزند خود را در چه مکانى قرار مى دهى زیرا رگ و ریشه در فرزند اثر مى گذارد.» ( متقى، علاءالدین بن حسام الدین الهندى، کنزالاعمال، ج۱۵، ص۱۵۵)

و نیز فرمودند:

«با خانواده اى خوب و شایسته وصلت کنید زیرا خون اثر دارد.»

نمی‌خواهم بگویم مطالب فوق را بخوانید و سپس به ده دخترخانمی که می‌شناسید توصیه کنید که آن را خوانده و به ده نفر دیگر بدهند، اگر این کار را بکنید تا ده روز، یا ده ماه، یا ده سال دیگر ممکن است خواستگار خوبی پیدا کنند و اگر انجام ندهند به ده بلاهای شوهر سوز مبتلاء می‌گردند، اما خوب است مراتب را به اطلاع سایر گرامیان «دم بخت» یا «منتظر بخت» نیز برسانید!!امتیاز :

برچسب ها : مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , زناشویی , نمایش مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , افتتاح مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , افتتاح سایت مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , دانلود مستقیم با مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , فیلترشکن مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , افتتاح انجمن مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , افتتاح تالار گفتمان مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , افتتاح وبلاگ مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر , دانلود نرم افزار , دانلود بازی , دانلود فیلم , مطالب تفریحی , تصویر , ترول , کد و ابزار , فیلم و انیمیشن , فیلترشکن رایگان , پی اس دی قالب ,
مهم ترین معیار و ملاک انتخاب همسر نوشته شده در شنبه 18 مرداد 1393 ساعت 2:0
توسط : خشم شب

ارسال نظر برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مطالب تصادفی
دانلود آهنگ جدید امیر فرجام به نام پاییز اون سال
جدیدترین یوزر و پسورد نود32 جمعه 1اسفند 93/12/1
دانلود اپدیدت آنلاین یوزر پسور جدید نود32 یکشنبه 93/10/21
دانلود آهنگ جدید امید حاجیلی به نام امروز
آزار و اذیت جنسی زنان در ملاعام
شوخی های جالب شبکه های اجتماعی(خرداد ماه)
دانلود آهنگ جدید محسن ابراهیم زاده به نام شاه منی
نیوشا ضیغمی با رژ لب زرد
دانلود آهنگ جدید گروه بلک کتس به نام زندگی تازه
دانلود آهنگ جدید مازیار فلاحی به نام نفرین به تو
ماشین عروس بسیار متفاوت یک اصفهانی + عکس
دانلود فیلم Plastic 2014
دانلود آهنگ جدید بهنام علمشاهی به نام وقتی نگام کردی
دانلود آلبوم جدید امیر تتلو به نام من
دانلود آهنگ جدید Edward David به نام پرنده مهاجر
دانلود آهنگ جدید Beyonce Ft. Chris Brown به نام Jealous (Remix)
دانلود آهنگ جدید علی لهراسبی به نام ساعت 8 (ریمیکس)
اس ام اس های تبریک ولادت حضرت ابوالفضل العباس
خالکوبی دردسر جدید دژاگه
طرز تهیه پیتزا مخلوط با انبه
رهبر داغستانی القاعده در روسیه به هلاکت رسید! (عکس)
عکس/ حاکم دبی و همسرش در لندن
آموزش تحریک کردن همسرتان قبل از آمیزش جنسی
عکس بازیگران ایرانی بهمن ۹۳
سوال مهم دختران قبل از ازدواج
مهاجمان یک دهه قبل پرسپولیس
آزاد آهنگ مشکوک
تيم منتخب دور اول جام ملت‌ها معرفي شد
محمود احمدی نژاد و برادر روحانی در کنار هم
قیمت روز خودرو یکشنبه، ۲ شهریور ۹۳
دانلود موزیک ویدئو جدید آوا به نام دستای سرد
آداب عجیب روابط جنسی در کشورهای مختلف
دانلود موزیک ویدئو جدید رضا شیری به نام مثل تنهایی
دانلود Gom Player 2.2.67 – نرم افزار پخش فیلم و ویدئو
دانلودفیلم دعوادراورژانس بیمارستان اردبیل
دانلود آهنگ جدید جعفر و مملی به نام تبریز نون بربری
دانلود موزیک ویدئو جدید آرمین 2afm به نام طبق معمول
جوک های جدید لاین و تلگرام
تصاویر تماشاگران ایرانی در استرالیاجدید
آخرین مطالب
لینک دوستان
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به sesooot می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .